Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Patologii Ciąży

Kierownik oddziału: dr n.med. Krzysztof Wojewoda

Położna oddziałowa: Katarzyna Grządkowska

Specyfika oddziału:

Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Patologii Ciąży podzielony jest na dwa odcinki:
I odcinek- Położniczo-Ginekologiczny znajduje się w budynku głównym szpitala na poziomie -1, natomiast II odcinek z traktem porodowym, w którym mieści się sala cięć cesarskich, usytuowany jest na I piętrze pawilonu B.
Aktualnie oddział dysponuje 36 łóżkami.
Oddział posiada predyspozycje do udzielania świadczeń II stopnia referencyjności w zakresie opieki perinatologicznej. Posiada nowoczesny trakt porodowy, oraz oddzielne dwie sale porodowe umożliwiające poród w warunkach zarówno intymnych jak i naturalnych.
Oddział posiada również pokój porodu rodzinnego, który wyposażony jest w sprzęt umożliwiający poród zbliżony do warunków domowych wspólnie z mężem bądź innym członkiem rodziny.

W ramach hospitalizacji pacjentki mają możliwość monitorowania ciąży (USG i KTG ) w oddziale.
W Oddziale Położniczo-Ginekologicznym i Patologii Ciąży leczy się wszystkie schorzenia ginekologiczne w sposób: zachowawczy, zabiegowo - operacyjny. Zabiegi operacyjne wykonywane są zarówno metodą tradycyjną jak i laparoskopową i wszystkie, choćby te najmniejsze, wykonywane są bez bólowo – z użyciem farmakologicznych i niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu.

Oddział realizuje obszerną diagnostykę narządu rodnego, wykorzystując przy tym najnowsze sposoby operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, oraz zabiegi poprawiające nieprawidłowości statyki narządu rodnego.

Oddział aktywnie realizuje:
program zapobiegania wcześniactwu,
program profilaktyki wad cewy nerwowej,
program profilaktyki raka szyjki macicy,
program profilaktyki raka piersi,
bezpłatną Szkołę Rodzenia.

Ponadto wysoko wykwalifikowany personel medyczny oddziału realizuje wszystkie procedury na najwyższym poziomie, dzięki czemu uzyskano tytuły: Szpital Przyjazny Dziecku, Szpital bez Bólu,

Najczęstsze wykonywane procedury medyczne w oddziale:
cięcie cesarskie w dolnym odcinku macicy,
wycięcie macicy drogą pochwową,
instrumentalna kontrola jamy macicy po porodzie,
zabiegi dolnej części układu rozrodczego,
zabiegi górnej części układu rozrodczego,
plastyka przednia i tylna pochwy,
podwieszenie cewki i pęcherza z użyciem materiału syntetycznego,
wyłuszczenie guza jajnika jednostronne/ obustronne.