Zasady przyjmowania pacjentów do oddziałów szpitalnych

ZASADY PRZYJMOWANIA PACJENTÓW DO ODDZIAŁÓW SZPITALNYCH

1. Przyjęcie pacjenta w trybie nagłym
Pacjenci wymagający leczenia szpitalnego ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia przyjmowani są bez skierowania, ewentualnie ze skierowaniem otrzymanym podczas udzielania pomocy doraźnej.
Przyjęcia pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego odbywają się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie przeprowadzona zostaje wstępna ocena stanu pacjenta, w wyniku której następuje:
• kwalifikacja do przyjęcia pacjenta do szpitala
• lub też odmowa z dalszymi zaleceniami.
Segregacja medyczna – TRIGE, ma na celu wstępne rozpoznanie stanu pacjenta i przekazania go do właściwego obszaru zadaniowego, o kolejności przyjęć decyduje lekarz (nie pracownik rejestracji) na podstawie stanu zdrowia pacjenta nie według czasu przybycia.
Pacjentki w ciąży, zgłaszające się do porodu, przyjmowane są bezpośrednio w Izbie Przyjęć Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

2. Przyjęcie pacjenta w trybie planowym
Pacjenci kierowani do leczenia szpitalnego, posiadający stosowne skierowanie wystawione przez lekarza powinni skontaktować się z lekarzem oddziału, w celu ustalenia terminu hospitalizacji oraz wpisania pacjenta do listy oczekujących, w przypadku braku możliwości przyjęcia pacjenta w dniu zgłoszenia.
• Pacjent zgłasza się do rejestracji Punktu Przyjęć Planowych,
• Okazuje dokumenty niezbędne do założenia dokumentacji medycznej:
▪ skierowanie do szpitala,
▪ dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem) wraz z numerem PESEL, w przypadku obcokrajowców dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych,
• Pacjent podpisuje następujące oświadczenia:
 ◦ o wyrażeniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia oraz o upoważnieniu do dostępu do dokumentacji medycznej osobie upoważnionej z imienia i nazwiska oraz jej danych kontaktowych,
 ◦ o wyrażeniu zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO SZPITALA

Informacje dla przyszłych Pacjentów naszego Szpitala
Aby pobyt w szpitalu przebiegał w możliwie komfortowych warunkach, prosimy aby Państwo zabrali ze sobą:

Niezbędne dokumenty:
• Dowód tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport w przypadku obcokrajowców).
• Dokument potwierdzający uprawnienia do świadczeń bezpłatnej opieki zdrowotnej.
• Numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
• Skierowanie do szpitala wraz z wynikami badań.
• Przebieg dotychczasowego leczenia (karty informacyjne).

Ponadto potrzebne będą:
• Koszula lub pidżama.