Oddział Laryngologiczny z Pododdziałem Okulistycznym

Kierownik oddziału: dr n.med. Andrzej Santor

Pielęgniarka oddziałowa: Ewa Surma

Specyfika oddziału:

Oddział Laryngologiczny z Pododdziałem Okulistycznym mieści się na IV piętrze pawilonu 1A głównego budynku szpitala. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym i zachowawczym: chorób uszu, chorób nosa i zatok obocznych nosa, chorób jamy ustnej, gardła i krtani, onkologii w zakresie laryngologii.
W oddziale znajduje się 18 łóżek. Operacje odbywają się w nowoczesnym Bloku Operacyjnym. Operacje okulistyczne zaćmy odbywają się z użyciem najnowszego sprzętu okulistycznego.

W oddziale stosowane są nowe wdrożenia w zakresie diagnostyki z diagnostyką endoskopową nosa, jam nosa-gardła, krtani. W procesie leczenia wykorzystywane są: mikroskop operacyjny, zestaw do mikrochirurgii krtani i ucha.
Całodobowa dostępność do diagnostyki rentgenowskiej, w tym tomografii komputerowej, laboratoryjnej, oraz rezonansu magnetycznego pozwala na pełną diagnostykę laryngologiczną. Posiadamy także pełny dostęp do badań bronchofiberoskopem i ezofagoskopem.
Po leczeniu szpitalnym pacjenci mają możliwość kontynuowania leczenia ambulatoryjnego w Poradni Laryngologicznej.
Najczęściej wykonywane procedury w oddziale:
średnie zabiegi jamy ustnej, gardła i krtani,
małe zabiegi uszu,
duże zabiegi nosa,
kompleksowe zabiegi nosa,
endoskopowa biopsja krtani,
nacięcie błony bębenkowej,
otwarcie wielu zatok nosa metodą otwartą,
plastyka przegrody nosowej,
guzy i torbiele szyi,
pourazowe operacje w zakresie twarzoczaszki,,
wycięcie migdałka gardłowego (bez tonsillektomii),
usunięcie zaćmy powikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki,
usunięcie zaćmy niepowikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki,
rozdrobnienie soczewki i aspiracja zaćmy,
wszczepienie soczewki przy usunięciu zaćmy (jednoetapowe).