Zespół Leczenia Środowiskowego (ZLŚ)

ZESPÓŁ LECZENIA ŚRODOWISKOWEGO (ZLŚ)

Ul. Szpitalna 53B blok C

Tel. do PZK: 82-56-23-479

Zespół sprawuje opiekę środowiskową nad pacjentami wymagającymi ciągłej, czynnej pomocy z powodu długotrwałych lub nawracających zaburzeń psychotycznych. Szczególnie w przypadku wyraźnego pogorszenia funkcjonowania społecznego oraz u osób, w przypadku których opieka ambulatoryjna okazała się niewystarczająca (częste pobyty w szpitalu, brak odpowiedniej współpracy w przyjmowaniu leków).

Opieka oferowana jest w formach porad ambulatoryjnych, wizyt domowych, sesji wsparcia psychospołecznego z rodziną lub innymi bliskimi osobami pozostającymi w otoczeniu domowym pacjenta. Zespół współpracuje z innymi zespołami wchodzącymi w skład CZP w Chełmie oraz z placówkami pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej.

Zespół podtrzymuje regularny kontakt z pacjentem, wspomaga proces leczenia i zdrowienia, przeciwdziała narastaniu kryzysów, stara się zapobiegać zbędnej hospitalizacji. Po odzyskaniu zdrowia w stopniu pozwalającym na rezygnację ze wsparcia zespołu, pacjent kontynuuje leczenie w trybie ambulatoryjnym.

Przyjęcie do Zespołu wymaga zgody pacjenta wyrażonej na piśmie. Pacjent wyrażając zgodę na leczenie w zespole jednocześnie wyraża zgodę na wizyty domowe lekarskie i psychologiczne / terapeuty środowiskowego/ pielęgniarki środowiskowej.

Zapewniamy opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną, terapeuty środowiskowego i pracownika socjalnego.

Zajmujemy się głównie leczeniem pacjentów z rozpoznaniem:
– schizofrenii,
– zaburzeń schizoafektywnych,
– choroby afektywnej dwubiegunowej (maniakalno-depresyjnej) i choroby afektywnej jednobiegunowej (depresja nawracająca),
– innych psychoz urojeniowych i afektywnych,

Nie podejmujemy się opieki nad pacjentami:
– z niepełnosprawnością spowodowaną otępieniem (min. w chorobie Alzheimera);
– w aktywnej fazie uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze) – od osób uzależnionych wymagana jest abstynencja i jednoczesne leczenie w poradni uzależnień;
– z wysuwającym się na pierwszy plan problemem wynikającym z zaburzeń osobowości (impulsywność, zachowania agresywne, konflikty interpersonalne);
– w ostrej fazie kryzysu psychicznego, gdy nasilenie objawów wymaga pobytu w szpitalu;
– nie wyrażającymi zgody na leczenie farmakologiczne.

Nie zapewniamy naszym pacjentom usług opieki społecznej – usług opiekuńczych, usług specjalistycznych. Pomagamy natomiast w uzyskaniu potrzebnego wsparcia poprzez współpracę z Ośrodkami Pomocy Społecznej.

Objęcie opieką Zespołu odbywa się poprzez:

1. skierowanie z innej jednostki naszego Centrum

2. skierowanie przez lekarza NFZ (e-skierowanie z kodem 2730) poprzez Punkt Zgłoszeniowo- Koordynacyjny. Do Punktu można zgłaszać się osobiście, drogą telefoniczną lub e-mailową, ponadto przez osoby trzecie za zgodą pacjenta. Pracownik Punktu po przeprowadzeniu wywiadu i dokonaniu wstępnej analizy potrzeb zdrowotnych pacjenta, określi wstępny plan postępowania oraz w razie potrzeby - ustali termin udzielenia świadczenia.